top of page

En Etkili Savunma Sanatları

Günümüz salonlarında öğretilen birtakım savunma sanatlarını derleyerek sizler için faydalı olabilecek savunma sanatlarını bir kaç kelimeyle listeledim.

Günümüz şartlarında yapılabilecek en iyi savunma sanatı nedir derseniz bence en köklü olan ve yapılabilecek hertürlü saldırıya en etkili şekilde cevap verebileceğimiz bir spor olması gerektiğini düşünüyorum.

Hiçbir savunma sporu kötü değildir, sadece bize uygun olanı seçmemiz gerekmektedir. Ama Baz alınacak konu şudur ki  Gençken işimiz kolay gücümüz kuvvetimiz yerindedir ama ya ileri yaşlarda ne yapacağız? Onun için çok güce gerek duyulmadan yapılabilecek bir spor seçmek bize ileride de fayda sağlayacaktır. Bir insanın başına ömrü hayatı boyunca belki bir kere saldırı gelecektir o zamanda o saldırıyı bertaraf edemezsek Bizim için büyük bir sorunun teşkil edecektir. Keşke dememek için bir savunma sanatı ile ilgilenmek bizim ve ailemizin menfaatimize olacaktır.

Savunma sporlarından bir kaçını sıralayacak olursak


Aikido, Jiu Jitsu, Krav Maga, Karate, Winğ Chun


AİKİDOİlk olarak Aikido'yu ele alacak olursak bilinen en etkili savunma sanatıdır. Savunma sanatı olmasının yanında da savaş sanatı olması özelliği ile de ön plana çıkmaktadır. Aikido'da saldırı yok diye bilinir ama aslında saldırısı da olan bir sanattır, çünkü savaş sanatı diyoruz savaşta karşı tarafın saldırmasını beklemek onu sadece strateji konumuna sokar yani savaş sanatı yapmaz. Aikido yapılan silahlı yada silahsız saldırılara karşı Çıplak el ile yada kılıç sopa ve bıçakla'da karşılık verebilir.

Aikido'da genelde eklemlere yapılan baskılarla teknikler yapılır çok güce gerek duyulmadan zayıf bir bireyin bile çok rahat yapabileceği bir spordur. Teknik zenginliği yönünden de  Aikido savunma sanatları arasında ilk sıradadır. Aikido aynı zamanda savaş sanatı olması özelliğinden dolayı kılıç,sopa ve bıçak meraklıları içinde çeşitli kullanım yolları öğretilmektedir.

Aikido uluslar arası ve Türkiye  Federasyonu olan fakat tek müsabakası olmayan savunma sanatıdır.JİU JİTSUİkinci olarak Jiu Jitsu'yu ele alalım En eski uzak doğu dövüş sanatlarından bir tanesi olan jiu jitsu kitleme teknikleri bakımından Aikido'yu andırmaktadır.

Polislerin saldırganlarla karşı karşıya kaldıkları anları gözünüzün önüne getirdiğinizde vurmak yerine kıskaca almak, etkisiz hale getirmek gibi farklı dövüş teknikleri kullandıklarını görürüz. İşte polislerin yanı sıra koruma ve güvenlik görevlilerinin de kullandığı bu savunma sanatı Jiu Jitsu’dur. Bu dövüş sanatı bu meslek grupları için ideal olsa da diğer insanlar ideal olmayabilir. Güçlü olmalısınız ve yalnızca bir kişiyle karşı karşıya kalmış olmalısınız. Ancak bu noktada yardıma yetişen Brezilya Jiu Jitsu’su adı verilen stil oluyor. Normal Jiu Jitsu’ya diğer dövüş sanatlarından eklemeler yaparak onu bir savunma aracı olarak mükemmelleştiriyor.KRAV MAGADiğer bir Savunma sanatı olan spor ise Krav Maga En iyi savunma sanatlarından biri olarak gösterilen Krav Maga, İsrail özel kuvvetleri tarafından geliştirilen bir dövüş ve savunma sanatıdır. Birçok farklı dövüş sanatı üzerinde yapılan incelemeler sonrasında, bunların işe yarayan kısımları alınarak Krav Maga ortaya çıkarılmıştır. Krav Maga için spor demekten ziyade savunma sanatı demek daha doğru olacaktır. İsraillilerin sokakta her türlü insan ve saldırı türüyle karşılaşabileceklerini göz önüne bulundurarak hazırladıkları bu savunma sanatı gerçekten de hem silahlı saldırılara karşı, hem de yumruk yumruğa saldırılara karşı oldukça başarılıdır.KARATEBir diğer savunma sanatımız olan Karate ise çocukluğumuzun en havalı sporu Karate yapan bir çocuk diğerlerine göre her zaman 1-0 öndeydi :) 

Ülkemizde en çok bilinen dövüş sanatı olan karate, savunma konusunda en iyi dövüş sanatlarından biridir. Karateye bu ününü kazandıran, birçok pratiğe sahip olması nedeniyle bir sokak kavgasında karşılaşabileceğiniz her şeyi antrenmanlarda öğrenebiliyor olmanız. Ayrıca biraz korkak veya pısırık olduğunuzu düşünüyorsanız karate size öz güveninizi kazandırabilecek bir savunma sanatı olabilir. Karatenin kendi içinde birçok dallara ayrılması (Shotokan, Goju Ryu, Shito Ryu, Wado Ryu, Ashihara,  Kyokushinkai) tercih edenler için farklı seçenekler sunmuştur.WİNG CHUNBir diğer savunma sanatımız olan Wing Chun  yani halk arasında bilinen adıyla Kung Fu.

Kung fu’nun bilindiğini gibi bir çok stili vardır. Bunlardan öne çıkanlardan birisi de Bruce Lee’nin kullandığı Wing Chun stili olmuştur. Geçtiğimiz yıllarda beğeniyle izlenen “Yip Man” isimli filmle daha da popüler hale gelmiştir. Bir kadın tarafından geliştirilen Wing Chun’un temel felsefesi, zayıf olanı güçlüye karşı ayakta tutmaktır. Ayrıca Bu felsefe Do sporlarının tamamının içinde olan bir  kavramdır. Dolayısıyla kadınlar ve güçsüz olan erkekler için oldukça iyi bir savunma sanatı olarak bilinse de yumruk ve tekme atmak ayrı bir efor gerektireceğinden son derece iyi antrenmanlı olmak Vücudumuzu dinç ve her türlü saldırılara hazır tutacaktır.

                                                                                                                      Saygılarımla

                                                                                                                     Sensei İsmet Can

Bushido Dojo
10 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör