top of page
afb492_db99b31a86da4c0fb0d7b033191b053e.jpg
Square Stage

Çocuk Aikido

Aikido, kişisel gelişim üzerindeki olumlu etkileri ile çocuk gelişiminde de son derece yararlıdır. Aikido tekniklerini öğrenen çocuklar, karşılaşabilecekleri fiziksel ve duygusal tüm zoruluklara baş edebilmek konusunda avantajlı olur. Çünkü Aikido teknikleri, güce karşı güç kullanmayı değil, gücü kontrol etmeyi öğretir; yani sorunlar karşısında stress yaşayarak yeni sorunlar yaratmayı değil, sorunlar karşısında çözüm üretmeyi öğretir.

Çocuk Aikido ve Hayat

Çocuklarımızın birer rehberi olarak bizler, onların pozitif kabiliyetler geliştirerek yetişmelerini isteriz. Eğer bu doğru ise, biz ebeveynlerin onlara hayatlarında yardımcı olacak, işbirliği ve uyum ruhunu geliştirmelerini sağlayacak ortamları hazırlama sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz.

Aikido sınıfı, savunma sanatları eğitimi çerçevesinde, çocukların kendi kişisel benliğini geliştirebileceği bir yerdir. Derslerde emniyet için uygulanan kurallar olmakla birlikte aslında sınıf, çocuk için oyunla öğrenme ortamıdır. Bu sayede çocuklar öğrenirken bir yandan da kendilerini tanıyabilirler.

Bu nedenle öğrenciler doğal hareket etmelidirler. Çocuklar da en iyi doğal davrandıkları zaman öğrenirler. Dahası çocukların hareketleri büyüklere göre daha doğal olduğundan aikido öğrenmek konusunda avantaja sahiptirler. Derste çocuklar koşar, zıplar, birbirlerinin üzerine atlar. Bunların hepsi oyun oynayan çocuk davranışlarıdır ve bu oyun dünyası gerçek bir öğrenme ortamı olduğu gibi kendi yaşıtları ile herhangi sosyal bir kaygısı olmadan rahatça iletişim kurabildiği bir yerdir.

bottom of page